Ne vždy jde v životě vše podle našeho plánu… Možná to znáte taky – jsou dny, kdy na cokoli sáhnete, je špatně. Rozbije se vám auto, odejde od vás partner, dostanete výpověď v práci, nebo vás dožene nějaký stín z minulosti.

Asi jako každý, chtěl bych mít tu moc ovlivnit, aby vše v mém životě bylo krásné, růžové a úspěšné. Ruku na srdce, kdo ne… Jenže jak se vypořádat s tím, že věci zrovna „nejdou podle plánu“ (toho našeho) a jde vůbec nějak ovlivnit, aby se vše změnilo…?

Neúspěch jako nedílná součást života

Bylo by bláhové myslet si, že náš život bude naplněn pouze úspěchem, štěstím a radostnými událostmi. Žijeme ve světě, který je založen na rovnováze – období dešťů střídá období sucha, smrt střídá nové zrození, den je vystřídán nocí… Vše je neustále v pohybu, mění se přesně podle principů Jin a Jang.

I když mě zrovna život „srazí na kolena“ tak vím, že toto nebude trvat věčně. Pomáhá mi uvědomění, že vše, co se děje, je v naprostém pořádku a je to přirozené. Jde o životní rovnováhu, takže tento stav nebude trvat věčně.

Jestli jako lidé něco doopravdy potřebujeme, je to naděje. Naděje, že zítra opět vyjde slunce a nám se podaří dostat na druhou stranu. Že po období neúspěchu, smutku či beznaděje přijde další úspěch, radost i naděje.

Když se podívám zpět na situace, kdy mi v životě bylo nejhůře a měl jsem pocit, že lepší už to nikdy nebude, zjišťuji, že většinou se jednalo o strachy ve vlastní hlavě, myšlenky a vzorce, které mne srážely zpět na kolena. Vždy se mi podařilo zvednout se, a jít dále.

Zpětně vidím, že některé situace byly nakonec tím nejlepším, co mě mohlo potkat – třeba když mi před pár lety přestal fungovat byznys, který jsem budoval několik let, myslel jsem, že je to konečná. Ale nakonec se mi podařilo vybudovat nové podnikání, ve kterém jsem ještě úspěšnější… Ale tehdy jsem si to nedokázal ani představit…

Jak kdysi řekl Dale Carnegie:

Smiř se s tím nejhorším a snaž se z toho dostat to nejlepší…

Vstupenka k novým příležitostem

Lidé, kteří jsou šťastní, spokojení a v životní pohodě často nemají důvod cokoli měnit, nebo hledat něco nového. Naopak lidé, kteří právě procházejí nějakou životní krizí často hledají nové cesty a východiska.

Spousta z nich nachází nové rozměry ve svém životě, řekněme třeba duchovní. Setkávám se s lidmi, kteří začínají hledat v momentě kdy cítí, že je něco v nepořádku, nebo jim „život zasadil další ránu“.

Někdy se může zdát, že jsme sraženi na kolena a jsem na dně, ale přitom stojíme těsně pod vrcholem, který ale nevidíme, protože se právě koukáme do země.

Být na dně někdy může být tou nejlepší příležitostí k tomu, abychom se odrazili a došli ještě o kus dále. Vím, že to není lehké vidět, ale vzpomeňte si na to, že vše je založeno na rovnováze.

A co dělám já, když se zrovna nedaří…?

Čistím. Vypínám a hledám „nulový stav“. Tak, jak mě to naučilo Hooponopono. Protože čím více v sobě budeme živit negativní energii, tím těžší bude se z tohoto víru dostat. Nulový stav je dokonalý a umí léčit, tělo i duši. A o duši tady je v první řadě…

Co říci závěrem? Vzpomínám si, jak nám Hew Len na jednom semináře řekl:

Všimněte si, že vždy, když je něco špatně, tak jste u toho i vy…

Hooponopono je o přijetí 100% odpovědnosti za vše, co se v našem děje. A jediné, co skutečně můžeme ovlivnit je to, jak se k tomu postavíme. Zda přijmeme odpovědnost, zda budeme „čistit“. A výsledek…? Ten už přijde sám…

Přeji vám co nejvíce šťastných dní…

Michal

Máte svůj názor? Napište ho!

komentářů