Jak zachovat v ovoci a zelenině vitamíny

Jak zachovat v ovoci a zelenině vitamíny

Zdravý životní styl a vegetariánské stravování je založeno na kvalitních a čerstvých potravinách, převážně zelenině a ovoci. Nekvalitní přípravou potravin dochází ke znehodnocování velmi důležitých vitamínů a enzymů.

U teplé stravy se tyto potřebné látky ničí přílišnou tepelnou úpravou, ať jde již o vaření či smažení zeleniny. Způsobem a délkou tepelné úpravy lze těmto ztrátám zabránit.

Pokud je to možné, snažte se vyhnout dlouhému převařování zeleniny a nahradit jej např. dušením v páře.

Nejvíce prospěšných látek zachováte konzumováním ovoce či zeleniny v syrovém stavu za předpokladu, že potraviny nepřijdou do styku s kovovými předměty, tedy i lžičkami, noži apod.
Jak tedy připravovat kvalitní a čerstvé potravy s ohledem na zachování jejich přirozené struktury, bohatosti vitamínů a přítomosti všech důležitých enzymů…?

Keramické nože neničí vitamíny v ovoci a zelenině

Zastánci zdravého stravování používají k přípravě vegetariánské stravy keramické nože a nádobí. Potraviny při krájení neabsorbují kovovou pachuť, jako v případě klasických ocelových nožů, z nichž do potravin unikají kovové částice. Ovoce a zelenina po krájení keramickým nožem neztmavne.

Při krájení klasickým kovovým nožem dochází třením k elektrickým mikrovýbojům, které prostupují celou dužinou a rozkládají enzymy a vitamíny, dokonce mnohem více, než vroucí voda.

Keramické nože jsou navíc mnohem tvrdší než nože klasické (stupeň 8 na Mohsově stupnici – např. diamant vykazuje tvrdost 10), déle vydrží a není nutné je brousit.

Sada keramických nožů jako praktický dárek k Vánocům

Pokud ještě nemáte pro své blízké dárek k Vánocům, můžete je potěšit profesionální sadou keramických nožů v krásném dárkovém balení. Nejenom, že je obohatíte vkusným dárkem, ale převážně praktickým pomocníkem, který by neměl chybět v žádné kuchyni, která dbá na kvalitu přípravy potravin a zachování jejich nejcennějšího obsahu.

Kvalitní sadu 3ks keramických nožů naleznete na stránkách www.zdrave-noze.cz, nebo si ji můžete také objednat přímo na těchto stránkách. Zakoupením sady pomůžete také opuštěným a týraným zvířatům, neboť 10% z každé prodané sady budě věnováno na jejich péči a nákup potravy…

Přeji vám pevné zdraví a klid a mír.

Michal

Máte svůj názor? Napište ho!

komentářů