Když jsem před dvanácti lety neměl kde bydlet, přespával  jsem ve staré vymrzlé Škodě 120 zaparkované u benzínové pumpy, nenapadlo by mě, že jednou se můj život takhle otočí.  Dneska mám kde bydlet, jídlo už nemusím sbírat nebo krást, dokonce mi i po osmi letech stále funguje podnikání. Před 5 měsíci se mi narodil krásný a zdravý syn.

Ta změna nepřišla během jediného dne. Možná to bylo štěstí, správná souhra všech okolností, nebo osud. Nevím, neposuzuji to a nedokážu odpovědět.

Když jsem se začal zajímat o osobní rozvoj, všichni mi říkali, že změna myšlení je základ. Myslet pozitivně. Přát si a přitahovat do života pouze skvělé okamžiky.

Dlouho jsem věřil tomu, že pozitivní myšlení je přesně to, co mi do života přinese všechno, po čem toužím. Že stačí správně myslet a ostatní se nějak samo zařídí.

Mýlil jsem se. 

Dneska už vím, že pozitivní myšlení je jenom myšlení. Stejně jako negativní myšlení je pouze myšlením. Nic víc a nic míň, než pouhá myšlenka.

Přečetl jsem desítky, možná stovky knih o osobním růstu. Mám jich stále plnou knihovnu. Většina z těch knih říká to stejné – změň svoje myšlení, změníš svůj svět. Nikdo vám ale neřekne, že ta pravda je pouze poloviční.

Možná si teď o mě myslíte, že jsem pesimista. Věřím v to, že věci jsou správné právě takové, jaké jsou. Vždyť toto je základ celého Ho´oponopono.

Největším omylem je domnívat se, že musím být pozitivní v každém okamžiku. Život sebou přináší i temné chvilky. A je hloupé si namlouvat, že tomu tak není.

Pokud má být život v harmonii, nemůže pozitivní převládat nad negativním. Porušilo by to rovnováhu. Pokud v sobě máte negativní myšlenky, nesnažte se je zabít těmi pozitivními. Ničemu tím nepomůžete. Prostě a jednoduše je přijměte.

Většina lidí se snaží myslet pozitivně, protože chce něco získat. Protože věří, že právě pozitivním myšlením si danou do života přitáhnou to, co sami chtějí. 

Trvalo mi několik let, než jsem přišel na podstatu některých věcí. Třeba že myšlenka je pouhý koncept, který vychází z naší mysli. A nezáleží na tom, jestli je pozitivní, nebo negativní. Stále je to koncept.

Za každou pozitivní myšlenkou stojí nějaká touha – aby mě partner miloval a nepodváděl, abych dostal novou práci, aby mé dítě bylo zdravé, aby zítra vše dobře dopadlo. Chceme myslet pozitivně, protože v hloubi duše se něčeho bojíme. Pozitivní myšlení je ve své podstatě pouze převlečená negace.

Ho´oponopono mě naučilo jednu důležitou věc – není podstatné, jestli myslím pozitivně nebo negativně. Potřebujeme se zbavit všech konceptů, na základě kterých jednáme.

Není to jednoduché. Jsme lidé, které ovládají myšlenky a emoce, naše podvědomí. Nemá smysl s nimi bojovat, ale pouze je přijímat. Protože cokoli přijmeme může jednoduše zmizet.

Moje rada na závěr? Přijměte svůj život se vším, co vám přináší. S tím dobrým i tím zlým. Nebraňte se negativním myšlenkám, prostě je přijměte a pozorujte. Nesnažte se sami sebe o ničem přesvědčovat tím, že pozitivní myšlení všechno spraví.

Když člověk najde svoji vnitřní vyrovnanost, nulový stav, zjistí, že vlastně nemá potřebu myslet. Vnitřní klid a harmonie nepotřebují k životu žádnou myšlenku. To je princip nulového stavu.

A když jste v nulovém stavu zjistíte, že všechno je v nejlepším pořádku a dokonalé…

 

Máte svůj názor? Napište ho!

komentářů