krizeDnešní článek na hlavním zpravodajském serveru mluví jasně: Česká republika je v nejdelší recesi v novodobé historii. Ekonomika neustále oslabuje a slovo ekonomická „krize“ je nejskloňovanějším celosvětovým trendem posledních 2-3 let.

Úspěšnost ekonomiky hodnotíme číselným ukazatelem, kterému se říká hrubý domácí produkt (HDP). Zjednodušeně řečeno nám ukazuje, kolik toho dokážeme vyrobit a kolik spotřebovat. Pokud hrubý domácí produkt neroste tak, jak bychom si my (nebo vláda) přáli, ocitáme se v recesi. Můžeme ovšem hovořit o krizi? Dovolte mi, abych se s vámi podělil o trochu jiný úhel pohledu.

Může být systém ve kterém žijeme dokonalý?

Na světě fungují 2 typy zákonů – přírodní zákony, které fungují bez přímého zásahu nás lidí a které jako jediné považují za dokonalé. Tady se projevuje inteligence, kterou byla příroda obdarována (Bohem, Vesmírem či nazvěme si to jakkoli chceme). Tyto zákony a způsob, jakým na sobě závisle i nezávisle fungují jsou téměř fascinující.

Druhým typem zákonů jsou ty, které jsme si stvořili jako lidé. Vytvořili jsme si systémy, které nám mají ulehčovat bytí na této zemi. Ekonomika a principy, na kterém funguje jsou umělým výtvorem naší inteligence a ze své podstaty dokonalé být ani nemohou. Systém, který je řízen člověkem je limitován nejenom jeho dovednosti, ale také rozhodnutími.

Za svůj život si neseme 100% zodpovědnost

Ekonomická krize se projevila zhroucením tohoto „nedokonalého“ systému. Postiženy byly tisíce, možná i milióny lidí po celém světě. Lidé přišly o své domovy (Ti, kteří se uvázaly hypotečními úvěry), neboť firmy v rámci úsporných opatření začaly s propouštěním svých zaměstnanců. Hlavním důvodem byl nižší počet obchodních kontraktů a hlavně strach z toho, co může nastat. Celý tento lavinový efekt je právě postaven na strachu z budoucnosti. Co když si nebudeme moci dovolit živit tolik lidí? Prostě je propustíme. Strach byl hlavním motorem toho, že docházelo k burzovním krachům a miliardovým ztrátám (i když se jedná o ztrátu virtuální hodnoty).

Skutečně žijeme v krizi?

Negativní zprávy na nás mají destruktivní vliv – snadno podlehneme jejich sdělení. Média nás neustále zavalují informacemi o tom, jak se nám ve skutečnosti nedaří, jak krize semlela celosvětový chod. Paradoxem ovšem je, že i přes tyto nezpochybnitelná fakta neustále žijeme v přebytku a v nejbohatší době naší historie.

Věděli jste, že např. přes 60% veškeré zemědělské a potravinářské produkce přijde vniveč? Potraviny, které se na jedné straně zeměkoule složitě vypěstují, jsou potom převáženy na druhý konec světa, kde si je v obchodě koupíte, a i přesto více než polovina nakonec skončí v odpadu, aby došlo k nákladné likvidaci.

Není to nakonec tak, že žijeme ve vysoce neefektivním systému, kde dochází k nadbytečnému plýtvání? Kdybychom byli ve skutečné krizi, nemohli bychom si nic podobného dovolit.

Vytváříme si nové vzorce a negativní bloky

Každá informace, kterou v životě obdržíme se ukládá hluboko do našeho podvědomí. Z informací mohou vznikat nové vzorce myšlení a různé negativní bloky. Našim úkolem není tyto informace posuzovat. Můžete se jich pouze zbavovat, čistit je. Jenom vy máte na výběr – můžete zamezit příjmu negativních informací (nesledovat zprávy, nečíst noviny, stýkat se pouze s lidmi, kteří jsou naladěni podobně jako Vy), a nebo se můžete rozhodnout tyto informace nehodnotit, neposuzovat, prostě je pouštět a čistit, čistit, čistit.

Můžeme se bavit o příležitosti k růstu?

Většina lidí vnímá současnou dobu jako těžkou pro klidný a spokojený život. Možná i vy patříte k těm, na kterých se krize podepsala, přišli jste o své zaměstnání, nebo podnikání. Stovky lidí si dokonce sáhli na své životy.

Na opačném poli jsou ti, kteří se současné dění rozhodli využít ve svůj prospěch. Investoři tvrdí, že tato doba je nejlepší pro zbohatnutí. Lidé, kteří museli opustit svá (mnohdy nepohodlná) zaměstnání začali úspěšně podnikat. Existují lidé, kterých se žádná krize nijak nedotkla, prostě žijí svým životem dál.

Je to vaše volba

Neúspěšní lidé jsou Ti, kteří svůj život nechávají řídit vnější okolnosti. Úspěšní lidé jsou ti, kteří za svůj život nesou plnou zodpovědnost. To je hlavním posláním Ho´oponopono – naučit se přijmout 100% zodpovědnost za vše, co se v našem životě odehrává. Protože náš život je jenom projekce vzpomínek, vzorců myšlení, kterým necháváme průchod a stávají se naší životní realitou.

Někdy není lehké pochopit, proč se tyto věci v našem životě dějí. A není to ani našim úkolem. Naučili jsme se věci hodnotit a posuzovat. Možná právě teď váš život není snadný. Ale jak můžete vědět, že to, co se v něm nyní odehrává není právě pro vás to nejlepší?

Smyslem tohoto článku bylo ukázat, že ne vše vypadá tak, jak ve skutečnosti je. Že jenom my neseme 100% zodpovědnost za vše, co se v našem životě odehrává a že vždy máme volbu – je to pouze naše rozhodnutí, zda chceme žít nesvobodně a svázaně, nebo na vlně „inspirace“.

Protože když přijde skutečná inspirace, zjistíte, jak vlastně máte žít.

 

Máte svůj názor? Napište ho!

komentářů