Práce jako poslání

Když se práce stane posláním

Antonín Blažek. Prodavač knižního řetězce Beta-Dobrovský. Neobyčejný muž s ještě více neobyčejnými schopnostmi.

Zatímco se v Praze chodí do Národního divadla na Donutila a téměř každý Ostravák šílí, když slyší v rádiu Jarka Nohavicu, v Brně mají jiného favorita. Není to hokejový mistr světa Petr Hubáček nebo olympijský vítěz z Nagana Jiří Dopita, ale pan Antonín Blažek. Díky němu knihkupectví Beta-Dobrovský na Joštově ulici v Brně doslova válcuje konkurenci.

Jdete si jen koupit a zaplatit knihu? Zapomeňte! Tedy pokud máte to štěstí a obsluhuje vás pan Blažek.

Nejen, že si po setkání s ním odnášíte domů knih hned několik, on vás mezi tím stačí zasvětit do netušených pikantností ze života autora nebo historie daného oboru a navíc vás zaručeně svým originálním způsobem humoru rozesměje.

Platíte u pokladny a říkáte si: „Je to vůbec možné?“ „Proč tento člověk nepřednáší na univerzitě?“ „Uvědomuje si managment, jaký v něm má poklad?“

Pokaždé, když vcházím do knihkupectví Beta-Dobrovský, přeji si, aby tam prodával on.

Víte, jsou to právě ty okamžiky, kdy si připadám jak v civilizované Evropě – kdy konečně někdo v praxi naplňuje Baťovu filosofii péče o zákazníka.

Pan Blažek vám umí dát najevo, že jste důležitý (zákazník). Jak by také ne, když má hluboké znalosti psychologie a aplikované typologie osobnosti. Je mimořádně vnímavý, dokáže vycítit, co kupující právě potřebuje.

Někdy je zajímavé ho jen tak pozorovat. Stačí si pár minut listovat v knížce a nestačíte se divit, kolika lidem je schopný za tu dobu poradit. Je jako lovec, který číhá na svou kořist – myšleno v tom nejlepším. V jeho „rajónu“ mu neujde nic podstatného. Oslňuje nevídaným rozhledem, schopností improvizace, je velmi pohotový a vtipný. Prodal by i velbloudovi lístky na operu, aniž by mělo zvíře pocit, že se mu pan Blažek vtírá nebo s ním manipuluje. Naopak: i velbloud by byl díky panu Blažkovi šťastný.

Ještě jednu velkou devízu má tato nová superstar knižní branže: PRÁCE HO BAVÍ. A co je možná důležitější – dovede tento pocit přenášet na zákazníky. Stačí pobýt v jeho blízkosti čtvrt hodiny a je nemožné, abyste se cítili špatně. Říkáte si, proč ostatní prodavači v celé zemi nejsou jako on.

Antonín Blažek je ale originál. Nemůžete ho napodobit, ani když si zkoušíte jeho široký, odzbroujující úsměv několik hodin doma před zrcadlem.

On miluje svou práci, miluje knihy a miluje lidi jako nikdo jiný na světě.

Pan Blažek je výstavním klenotem knihkupectví Beta-Dobrovský.

S úctou a poděkováním za vynikající služby


Jiří Hamerský, autor knihy Sedm poselství


Máte svůj názor? Napište ho!

komentářů