Klíč je v naší mysli

Námět na tento článek, zřejmě již poslední, nosím v hlavě několik měsíců. Jsou to přesně 2 roky, kdy jsem dočetl knihu Svět bez hranic. Joe Vitale psát umí a tato kniha je tím pravým důkazem. Jeho marketingový rukopis a „tah na bránu“ se nezapře. Kniha začala záhy oslovovat široké spektrum lidí a v krátkém čase se stala bestsellerem. O do té doby neznámé havajské metodě se začíná mluvit. Starodávné učení nám dokáže zajistit úspěch, štěstí, zdraví, blahobyt… cokoli, co si jen dokážeme přát.

Stačí používat 4 jednoduché věty: Omlouvám se, Miluji Tě, Prosím odpusť mi, Děkuji Ti. Jednoduché, účinné, motivující. V knize naleznete příběhy lidí, kterým se používáním této metody změnil život.

Ho´oponopono mne fascinovalo natolik, že krátce po dočtení knihy zakládám tento web, i když zatím ne příliš jasným záměrem. Hledám více informací. Bohužel narážím na jejich nedostatek, a když už přeci jen, tak pouze na zahraničních webových stránkách.

Dnes jsem na to o něco lépe – všem zájemcům doporučuji přečíst si knihu Huna od Serge Kahili Kinga (nakladatelství Pragma 2010).

Havajská filosofie Huna

Způsob havajského myšlení je mi blízký – jejich filosofie je založena na prožívání přítomnosti, lásce k sobě a druhým lidem, na tom, že vnější svět je odrazem našeho myšlení. O tom, co v knize Svět bez hranic píše Joe Vitale a Hew Len není zmínky. Nikde se nepíše o větách, které mění život.

Havajská moudrost se dědí z generací na generace nové.  Často v dosti odlišné podobě. Havajské rodiny mají různé způsoby nahlížení na celou jejich filosofii, můžeme tedy mluvit o různých filosofiích vykládaných různými způsoby. Možná Hew Len vyučuje něco, co zdědil jako tajemství od svých předků.

Setkání tváří v tvář s Hew Lenem

Když jsem se dozvěděl, že Hew Len navštíví Českou republiku věděl jsem, že musím být u toho. Vždyť setkání s tajemných Hew Lenem, kterého popisuje v knize Vitale musí být životním zážitkem. I přes fakt, že za možnost vidět Hew Lena v akci zaplatím nemalé peníze.

Vypadal přesně tak, jak jsem jej viděl na fotkách. Menší, vitální muž, snědá pleť s tradičními havajskými rysy. Seminář také probíhal zcela stejným způsobem, jak jej Vitale popisuje v knize. Po několika hodinách sezení a poslouchání neustále se  opakujících dotazů (jako důkaz nepochopení podstaty) a stále sjených Hew Lenových odpovědi “ I don´t know“ („Já nevím) jsem zažíval první pocity zklamání a pochybností – přeci jen jsem zaplatil peníze v očekávání, že se dozvím mnohem, mnohem více, než je v samotné knize, že se budu moci dostat hlouběji do podstaty celé myšlenky… Bohužel jsem odešel po celém víkendu zklamán a nahlodán otázkou – o co tady skutečně  jde…?

Ho´opononopo – kde může ležet pravda?

Od doby, kdy jsem si s Hew Lenem potřásl pravicí utekl více než rok. Hlas pochybností v mé hlavě dodnes neodezněl. Začínají se objevovat zprávy, že způsob výkladu Ho´oponopono tak, jak je podáváno v knize je účelovou záležitostí – jednoduše proto, aby dokázali autoři přilákat lidi na seminář. Kvalita obsahu semináře by tomu mohla i napovídat. Co je ovšem zásadnější – najednou se začíná objevovat množství lidí, kteří si připadají natolik způsobilí, že semináře sami pořádají – za peníze, samozřejmě.

Síle je v každém z nás

Aniž bych chtěl soudit kvalitu kohokoli z nich, je až s podivem, kolik se z ničeho nic dokáže objevit odborníků na tuto havajskou moudrost – po pouhém přečtení knihy a absolvování Hew Lenova semináře s diplomem, který zřejmě dáváf falešnou iluzi odpobrnosti. I když může existovat spouta těch, kteří dokáží navést správným směrem, inspirovat, objevují se také jedinci, kteří si nechají zaplatit zálohy za semináře a pak záhadně zmizí. Kde se celé kouzlo vytratilo?

Nerad bych se pouštěl do jakéhokoli závěru, neboť věřím tomu, že vše může fungovat tak, jak by fungovat mělo. Kouzlo čtyř vět je totiž ukryté uvnitř každého z nás. Když budeme věřit tomu, že nám dokáži pomoci, pomohou nám. Metoda Ho´oponopono tak, jak ji popisují Joe Vitale a Hew Len je založená na čištění vlastních myšlenek, vzorců myšlení – potřebujeme k tomu pouze sami sebe. Je proto nutné platit peníze komukoli za sdělení této základní informace…?

Přijetí odpovědnosti za svůj život

To je hlavní myšlenkou celé této filosofie, „tajného“ havajského učení. Odjakživa toužíme po tom, abychom věci získali snadno a nejlépe ihned. Proto dnes profitují výrobci zázračných pilulek na hubnutí – stačí je snít a kila jdou dolů zcela sama (bohužel to tak nefunguje).

Mnoho lidí nabylo pocitu, že stačí dokola odříkávat mantru čtyř vět a vše se samo vyřeší. Nevyřeší. Možná to lecčemu pomůže, ale hlavními tvůrci naší reality, osudu a štěstí jsme my sami. Na to nikdy nezapomínejte. Čistěte mysl, vzpomínky, ale vězte, že bez akce není reakce. Pouhé odříkávání mantry za vás složenky nikdy nezaplatí, ale může vás třeba přiblížit k myšlence, která se zhmotní v peníze. Teprve až uvědomění si toho, že vše, co se v našem životě odehrává je pouhou reakcí na naše myšlenky a činy nás dokáže osvobodit. Nechtějte přenechat odpovědnost na někom, kdo se prohlašuje za mistra Ho´oponopono. Jediným mistrem můžete být pouze vy sami.

A co bude dál

Jak jsem již v úvodu naznačil, jedná se o můj poslední článek na tomto webu. Za poslední roky jsem se hodně naučil. A i když to může vypadat, že jsem na Ho´oponopono zanevřel, není tomu tak. Objevil jsem spousty nových možností, naučil se toho o sobě více než kdy jindy. Takže můžu říci, že Ho´oponopono funguje. Právě proto, že jsem tomu věřil.

Jsem přesvědčen, že si tento web zaslouží kvalitní informace. Havajská moudrost je rozsáhlá a velmi inspirativní. Proto věřím, že se v pravý okamžik najde ten pravý člověk, který jí zná mnohem lépe než já a bude se moci s vámi dělit.

A my se budeme moci potkávat na zcela jiném místě. Myšlenek a inspiraceje mnoho. Ale o tom se dozvíte až jindy.

Přeji všem pravidelným i náhodným čtenářům Vánoční svátky takové, jaké by měly být – plné klidu, pohody, lásky a tepla.

Michal.

Máte svůj názor? Napište ho!

komentářů