Chtěli byste se naučit dostat svůj život pod kontrolu a řídit všechny jeho aspekty? Představte si, že dokážete kontrolovat všechny situace, které do vašeho života přicházejí. Všechno se řídí podle vašich vlastních představ a plánů. Bylo by to skvělé. Ale takhle to v životě (bohužel) nefunguje.

Pokud by bylo v naší moci určovat na 100% výsledky našich jednání, myšlenek a cílů, byl by tento svět plný zdravých milionářů, téměř nikdy by nepršelo, nedocházelo by k dopravním nehodám a lidé by neumírali (přinejmenším nečekaně a tragicky).

Iluze 100% kontroly

Jako lidé dokážeme ovlivnit velké množství situací. Určitě znáte někoho, kdo dokázal porazit těžkou nemoc. Já sám jsem se dostal z života na ulici na vlastní nohy a teď vedu spokojený a poměrně úspěšný život. Nicméně stále existuje početná skupina lidí, kteří jsou přesvědčeni, že dokáži ovlivnit naprosto vše, co je v životě potká. Protože o tom četli v nějaké knížce, nebo objevili „zázračnou metodu“ (ano, ani Hooponopono není způsob, který by vám zaručil, že bude vše tak, jak si přejete). Pokud žijete v této iluzi, může se stát, že si před sebou zavíráte dveře možností a časem si přivodíte deprese. Proč? Protože vaše očekávání se nestřetnou s realitou.

Co všechno nemůžeme řídit

  • konkrétní výsledky a situace
  • svobodnou vůli a rozhodnutí jiných lidí
  • náhodné situace
  • věci mimo naši moc (např. počasí, výhru v loterii)

Vžijte se do situace, kdy jste bez práce. Docházejí vám peníze, nevíte, co se bude dít dále, máte strach a jste ve stresu. Objeví nabídka práce, která by vaši situaci vyřešila. Tu práci moc chcete, potřebujete jí. Začnete si představovat, že jste vyhráli konkurz a místo je vaše. Celou tu situaci si budete vizualizovat a vidíte se na novém místě (přesně takhle to radí některé motivační knížky). Jenže po pohovoru vám přijde zpráva – děkujeme, ale dali jsme přednost jinému kandidátovi… Co se vlastně pokazilo? Proč to místo není moje, přece jsem tu práci tolik chtěl/potřeboval. Co jsem dělal špatně?

Podobný model funguje i v jiných oblastech (vztahy, zdraví, sny). Po něčem moc toužíme, chceme to, ale stejně to nedostaneme. Znamená to, že celý princip pozitivní myšlení / afirmace / vizualizace / nějaká metoda nefunguje?

Problém nastává v momentě, kdy očekáváme konkrétní výsledek. Při hledání zaměstnání nebo partnera se zaměříte na konkrétní místo nebo osobu, kterou chcete získat. Pokud se vám to nepodaří (ano, to se běžně stává), cítí frustraci a zklamání. Pokud očekáváte, že získáte konkrétní věc, osobu nebo místo znamená to, že nedáváte životu prostor pro to, aby konal. Jak můžete vědět, že ta daná konkrétní věc / osoba je pro vás to nejlepší?

Pokud ve svém životě životě praktikujete principy Hooponopono, znamená to, že se snažíte přiblížit k nulovému stavu (ano, je to přesně ten stav, kdy je všechno možné), ale zároveň to znamená, že nemůžete očekávat konkrétní výsledky. Pokud se upínáte na konkrétní výsledky (budu čistit, abych získal to a nebo to), nežijete v životě bez omezení, ale stavíte si vlastní hranice možností.

Co můžeme v životě ovlivnit

  • naše myšlenky
  • emoce
  • činy

Když se zaměříte na věci, které řídit můžete, zažijete pocit vnitřního vysvobození a klidu. Vím, že nemůžu na 100% kontrolovat konkrétní následky, ale vím, že můžu řídit způsob, jaký postoj k těmto situacím zaujímám. Já jsem ten, kdo řídí svoje myšlenky a emoce a jenom já můžu určit to, zda budu tyto situace posuzovat jako pozitivní nebo negativní. Já jsem ten, kdo se neupíná na výsledky a tím si otevírá nekonečné možnosti. Věřím v to nejlepší, co může přijít a nehroutím se, když věci nevycházejí, protože vím, že není v mých silách řídit úplně vše.

A co dělat, když nevíte kudy kam? U mně funguje jeden základní princip – když nevíš, co máš udělat, nedělej nic. Raději to pusť z hlavy, prázdné místo je někdy užitečnější než to plné myšlenek. Nějak to stejně dopadne, nebo se to samo vyřeší.

Jak řekl Dale Carnegie: „Očekávej jen to nejlepší a buď připraven na nejhorší“

Potom nás život zaskočit (téměř) nemůže.

Máte svůj názor? Napište ho!

komentářů