klic-uspechuTéměř 95% lidí v životě není úspěšných tak, jak by si představovali. Pouze 5% z nich dosáhne opravdového úspěchu.

Úspěch není veličinou, kterou můžeme vyjádřit pouze dosaženým ziskem. Většina lidí, kteří se považují za úspěšné prohlašují, že za svůj úspěch považují především to, že mohou dělat práci, která je naplňuje a ve které se dokáži sebe-realizovat.

Co odlišuje tuto skupinu lidí od všech ostatních? Pojďme odhalit 5 klíčových tajemství úspěšných lidí…

1. Úspěšní lidé jednají

Neúspěšní lidé mají ve zvyku svádět svůj neúspěch na vnější okolnosti. Většinou jsou jich plné hospody. Stěžují si na politiku, na počasí, na nepřízeň osudu. Někteří mají ve zvyku o úspěchu mluvit, ale ve skutečnosti nic nedělají. Kolik lidí v životě přečetlo spousty knih o tom, jak být úspěšný, představují si sami sebe jako úspěšné a bohaté, vizualizují si budoucnost, „přitahují“ pozitivním myšlením úspěch, který se ovšem nedostavuje? Patříte také mezi ně?.

Pozitivní myšlení je dobrá věc, ale samo o sobě vás úspěšným neudělá. Rozhodující jsou činy. Člověk, který nic nedělá sice nic nepokazí, ale také se nikam nedostane. Pokud nejste spokojeni tam, kde jste, je načase začít jednat. Hned. Ne až zítra, nebo až vám v horoskopu vyjde kladný den.

2. Úspěšní lidé následují svou inspiraci

Lidé, kteří chtějí v životě uspět, ale neví jak, zapomněli naslouchat své inspiraci. Máme v sobě ukrytý jeden obrovský dar – na veškeré otázky v sobě máme ukryty i odpovědi. Jenom je bohužel neslyšíme, nebo slyšet nechceme. Jít za hlasem svého srdce občas znamená opustit dočasně vlastní konformní zónu, čelit vlastnímu strachu a vydat se do neznáma.

Úspěšní lidé jsou úspěšnými právě proto, že následují vlastní inspiraci (hlas srdce), který jim napoví, co mají udělat, aby dosáhli vlastního úspěchu a sebe-realizace. Když k vám přijde inspirace, zkuste někdy nepřemýšlet a prostě udělat to, co cítíte, že je pro Vás správné.

3. Úspěšní lidé dokáži čelit svému strachu

Být odvážný neznamená nemít strach. Odvážný je člověk, který svému strachu dokáže čelit. Rozdíl mezi úspěšnými a neúspěšnými lidmi je ten, že úspěšní lidé jsou ochotni změnit svůj život i pod nátlakem strachu ze změny. Neúspěšní lidé raději setrvávají ve své konformní zóně – raději dělají zaměstnání, které je nebaví a není dostatečně ohodnoceno, jelikož jim dává falešný pocit jistoty.

Většina těchto lidí raději zůstane tam, kde je, než aby museli čelit svému strachu ze změny (zaměstnání, podnikání, ukončení nefunkčního vztahu apod.). Strach je přirozenou součástí života a lidského vývoje. Pokud se chystáte v životě podniknout výraznou změnu zvažte všechna rizika a porazte svůj strach tím, že něco uděláte. Strach je jenom emoce, přehrávaný vzorec myšlení, který se stejně časem rozplyne.

4. Úspěšní lidé se věnují svým přednostem

Největší pravděpodobnost k úspěchu máte v případě, že budete využívat svých silných stránek. Když v něčem vynikáte, můžete v tom také uspět. Pokud máte např. talent na psaní, bude z vás nejspíš lepší spisovatel než finanční poradce. Když se v životě zaměříte na své silné stránky, budete přirozeně sebevědomější.

A sebevědomí lidí bývají úspěšnější. Můžete se pokusit prorazit v oblasti, která není vašemu srdci blízká (např. z důvodu vidiny rychlého zisku), ale je pravděpodobnější, že zde uspějí ti lidé, kteří mají pro danou oblast více nadání a talentu. Najděte své silné stránky (dovednosti, záliby) a zkuste najít způsob, jak jich v životě proměnit ve váš vlastní úspěch.

5. Úspěšní lidé nepodléhají všeobecným názorům

Většina lidí si myslí, že má patent na rozum. Bohužel většina z nich je ve skutečnosti neúspěšných. Problém je, že je jich většina a jdou tedy více slyšet. Snadno pak podlehnete jejich způsobu myšlení. Neúspěšní lidé si stěžují všude a na všechno – najdete jich plná diskuzní fóra na internetu, sedí a tlachají v hospodách a vždy ví všechno nejlépe. Úspěšní lidé mají na věci svůj názor a také si za ním dokáží stát i navzdory tomu, že bývají vystaveni většinové kritice nebo posměchu.

Nebojte se tedy následovat to, čemu sami věříte. Když jeden člověk v životě neuspěje, nemusí to znamenat, že neuspějete ani vy (i když vás o tom bude přesvědčovat). Nenechte se ovlivňovat názorem většiny. Kdyby se většina nemýlila, bylo by 95% lidí úspěšných a ne naopak.

Skutečné příběhy úspěšných lidí

O úspěšných lidech byly napsány spousty knih a natočeno mnoho dokumentů. Většina z nich popisuje americké multimilionáře a jejich cestu nahoru. Ovšem i v českých končinách lze najít zajímavé příběhy inspirativních lidí, z nichž vám teď 2 představíme:

David Kirš

david-kirsDavid pracoval na vysokých manažerských pozicích u prestižních firem jako Danone, Nokia, TomTom a OKAY. Rozhodl se ve svém životě udělat zásadní změnu a začal podnikat. Založil vlastní firmu, která ostatní lidi učí, jak efektivně pracovat s internetovým a emailovým marketingem. Proslulá se stala jeho EmailAcademy, díky které dokázal za 18 měsíců vydělat přes 19 miliónů korun. Díky tomu, že nabídl část svých zkušeností zdarma si získal přízeň, která se mu v rekordním čase vrátila a stal se z něj milionář. Jak David říká na svém webu:

„Milion na účtě vás změní. Dojde vám, že je to skvělé, svobodné, zábavné, ale není to to, co jste skutečně hledali. Dnes si pořád ještě myslím, že plně pochopit to lze až ve chvíli, kdy ten milion máte. Do té doby jsem to vnímal jako řečičky a byl si jistý tím, že u mě to bude jinak. Že opravdu to jediné, co mi teď chybí ke štěstí, je pár mega na účtu. Proto také teď pomáhám lidem ty miliony vydělat, abychom si o tom pak mohli povídat.“

Za svůj úspěch vděčí především tomu, že se nebál opustit „jisté“ místo v prestižní firmě. Naslouchal své vlastní inspiraci, rozhodl se podělit zdarma o své znalosti a zkušenosti. Dnes je šťastně ženatý a užívá si nezávislosti a svobody – může pracovat kdekoli na světě, kde je mu zrovna dobře. V těchto dnech David spustil opět pro zájemce několik video tréninků zdarma – můžete se podívat a nechat se inspirovat pro vlastní cestu k úspěchu.

Tomáš Hajzler

tomas-hajzlerTomáš pracoval jako úspěšný manažer u nadnárodní společnosti, dokud u něj nenastal syndrom vyhoření. Díky svojí nespokojenosti se systémem práce, který je u nás zakořeněný desítky let začal studovat princip svobodného zaměstnání a svobody v práci. Založil vzdělávací společnost Peoplecomm, která tyto principy učí další podnikatele a firmy. Stal se uznávaným odborníkem na toto téma. Nedávno napsal knihu Peníze, nebo život, která také popisuje jeho životní příběh a cestu. Tomáš je příkladem úspěšného člověka, který svou nespokojenost dokázal proměnit v úspěch. Svědčí o tom mimo jiné vyprodané vzdělávací akce. Hlavní motivací ke změně nebyly peníze, ale užívat si života na principu svobody a nového pohledu na práci obecně.

A co vy. Považujete sami sebe za úspěšného člověka? Dokázali jste se sebe-realizovat a jste ve svém životě spokojení? Podělte se s námi o vaše názory v diskuzi.

Máte svůj názor? Napište ho!

komentářů